W przypadku zakupów o wartości do 22 euro, przesyłki pochodzące z Chin są zwolnione z VAT. Natomiast w przypadku gdy sprzedający na deklaracji celnej oznaczy przesyłkę jako „Gift” – wartość przesyłki zwolnionej z podatku VAT wzrasta do 45 euro. Zatem jeśli zamówiony towar z Aliexpress nie przekracza 22 euro, nie zapłacimy VAT-u, a jeśli wartość przesyłki wynosi 22 euro do 45 euro – prawdopodobnie nie zapłacimy VAT-u, ponieważ chińscy dostawy niemal we wszystkich przypadkach oznaczają przesyłki jako “prezent”.

Dokonując zakupów na AliExpress, możemy spotkać się także z koniecznością opłacenia cła. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów: „Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości, wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.

W przypadku towarów o wartości wyższej niż 150 euro, otrzymamy zawiadomienie o konieczności przedstawienia dokumentów potwierdzających zakup. Wysokość cła jest różna dla poszczególnych produktów, kwotę cła dla konkretnego towaru możemy sprawdzić w systemie ISZTAR. Cło razem z podatkiem VAT opłacamy przy odbiorze przesyłki.

(Visited 205 times, 1 visits today)
0